Dobrovolníctvo

Aj v Prešovskom kraji sa dobrovoľníci dočkali uznania

Utorok, 25.01.2022

foto_4Prešovské dobrovoľnícke centrum (PDC) spolu s partnermi v rámci 10. ročníka oceňovania TOP dobrovoľníkov Prešovského kraja “ ocenili 10 dobrovoľníkov a dobrovoľníčok. V rámci jubilejného ročníka morálneho oceňovania dobrovoľníkov v Prešovskom kraji bolo nominovaných 23 jednotlivcov a 1 kolektív. Z uvedených nominácií porota vybrala 5 jednotlivcov a jeden kolektív, pričom udelila aj 4 mimoriadne ocenenia.

PDC má v oceňovaní dobrovoľníkov na Slovensku najdlhšiu tradíciu. „Krajské srdce na dlani za Prešovský kraj“ sa realizuje v Prešove už po 10 krát. Za uvedené obdobie rokov 2001 - 2011 bolo nominovaných 156 dobrovoľníkov, pričom ocenených bolo 55 jednotlivcov a 5 kolektívov. Všetci významnou mierou prispeli k rozvoju a šírenia DOBRA v Prešovskom kraji.

Oceňovanie sa uskutočnilo v rámci slávnostného Koncertu vďaky, kde vystúpil Tomáš Buranovský, semifinalista SMT 2011, Collegium musicum – komorné teleso študentov FF Prešovskej univerzity, ktoré vedie doc. Mgr. art. Karol Medňanský, PhD. Potešilo aj gospelové zoskupenie študentov hudobného umenia FF PU pod pedagogickým vedením Mgr. Slávky Kovalíkovej. Prítomných očarila aj temperamentná skupina Sabrosa, z obce Kapušany pri Prešove. Celý program otvorila svojim výrazným hlasom speváčka ženskej folklórnej skupiny z Malého Šariša, pani Palková, ktorá vystúpila v sprievode akordeonistu.

Významné osobnosti dobrovoľníckeho života si dňa 1.12.2011 o 15-tej hodine v malej sále Divadla Jonáša Záborského v Prešove, prevzali z rúk členovfoto_5 hodnotiacej komisie svoje ocenenia.

Pri tejto príležitosti chceme poďakovať všetkým partnerom a účinkujúcim, ktorí svoje vystúpenia realizovali bez nároku na honorár, ale aj spoluorganizátorovi akcie DJZ v Prešove za ústretovosť.

Hodnotiacu komisiu tvorili:

 • Doc. PaedDr. Tatiana Matulayová, PhD - Inštitút edukológie a sociálnej práce FF PU predsedníčka hodnotiacej komisie (HK) „Krajského srdca na dlani 2011“ a predsedníčka PDC
 • Mgr. Marián Bača, SeniorVital n.o. v Sabinove;
 • Bc. Juliana Hajduková, koordinátorka PDC – OZ v Prešove;
 • PhDr. Marta Hanečáková, riaditeľka CVČ v Starej Ľubovni;
 • Mgr. Lenka Smetanková, Rozvojové partnerstvo – OZ;
 • Mgr. Veronika Slaninková, redaktora Slovenského rozhlasu a STV, pracovisko Košice;
 • Mgr. Dagmar Verešpejová, Rada mládeže Prešovského kraja;
 • Ing. Eduard Vokál, primátor mesta Lipany

Hodnotiaca komisia vybrala na ocenenie týchto nominovaných:

1.    Baníková Terézia (Prešov), zakladateľka neziskovej organizáciu "Človek pre človeka" denné centrum pre neúplné rodiny, ktoré pracuje s deťmi počas celého roka.

2.    PhDr. Bohuš Ladislav (Humenné): Zakladateľ občianskeho združenia "Krkovčatá", ktoré poskytuje pomoc ľuďom s mentálnym postihnutím.

3.    Katarína Pirohová (Veľký Šariš): Z jej iniciatívy vznikli aj „Šarišské hradné hry“, muzikál „Farár z (M)ARSU“ a iné.

4.    Martin Sárossy (Veľký Šariš): Koordinátor hradných dobrovoľníkov – duša Šarišského hradu. Autor mimoriadných nápadov, „miestnych a svetových rekordov“.

5.    Mgr. Marta Svitanová (Stará Ľubovňa): Jej dobrovoľnícke aktivity začínajú v roku 1973 v SČK, neskôr sa angažovala v ochrane prírody. Od roku 1989 sa zapojila do činnosti Klubu slovenských turistov, kde dodnes vedie mladých turistov. Pri centre voľného času je dobrovoľníčkou, ktorá spolupracuje pri celoslovenskej súťaži „Kľúč od pevnosti“, ktorá má za sebou už 17 ročníkov. Pani Marta nechýbala ani na jednom z týchto ročníkov.

6.    Kolektív: Bc. Danica Adamčíková, Bc. Germuška Peter, Bc. Koňaková Lýdia, Bc. Koscelníková Ľudmila. Ide o najaktívnejších študentov 2.ročníka magisterského štúdia sociálnej práce na FF PU, ktorí majú za sebou jednorazové dobrovoľnícke aktivity.

foto_7Mimoriadne ocenenia:

1.    Bc. Fedor Vladimír (Vranov n/T). Od roku 2005 je jedným z hlavných lídrov mládežníckeho Spoločenstva pri Bazilike vo Vranove nad Topľou, kde bol ako animátor malých skupín. Momentálne je hlavným animátorom a realizátor projektov. Posledný projekt bol cielený pre východné Slovensko "Robme ťažké veci" - čistenie verejných priestranstiev v Prešove (SAD, pri DJZ v Prešove), realizácia konferencie, tak aby inšpiroval k podobnej práci iných vo svojich obciach a mestách. Nomináciu zaslal Mgr. Marek Kunder z OZ Pro Nobis Čemerné, okres Vranov.

2.    Martin Matejka (Prešov) - Hrdý Prešovčan, ktorý pomáha telesne postihnutým so zníženou pracovnou schopnosťou v ich integrácií už niekoľko rokov. V r. 2011 otvorené nové chránené pracovisko "kaviarnička" v areály nemocnice v Prešove, čo vnímame veľmi pozitívne. „Je plný nápadov, energie a nikdy nám nedal pocítiť, že sme menejcenní, alebo neschopní pracovať“. Píšu o Martinovi obyvatelia Domova sociálnych služieb v Prešove, všetci „vozičkári“: Harieta Koleniaková, Ladislav Pužo a Jozef Chren.

3.    PhDr. Mária Pajzinková (Svidník) – Dlhoročná vedúca folklórneho súboru „Makovica“, ktorá v roku 1997 založila DFS „Makovička“ vo Svidníku, ktorá reprezentuje folklór na rôznych domácich i medzinárodných scénach. Vo voľnom čase podporuje rozvoj kultúry, pripravuje projektové zámery, realizuje mládežnícke medzinárodné výmeny. Významnou mierou sa podieľa na rozvoji mládežníckych podujatí v regióne.

Nominovala ju: Mgr. Eva Arvayová, vedúca odboru kultúry Úradu Prešovského samosprávneho kraja.

4.    Gabriela Vinárová (Levoča) - Dlhoročná členka ÚŽS okresnej organizácie v Levoči, ktorá koordinuje 7 ZO a cca 200 členov. Má za sebou organizovanie spoločenských aktivít, pomoc ženám, charitatívnu pomoc sociálne slabším rodinám a úspešné zapojenie členiek do „ Dni aktívneho dobrovoľníctva 2010 a 2011.“

Nomináciu zaslala: Krajská organizácie ÚŽS v Prešove, Anna Capová

Týmto podujatím bol zároveň v Prešovskom kraji ukončený Európsky rok dobrovoľníctva. Organizátori veria, že aj toto podujatie je príležitosťou na to, aby dobrovoľníctvo rezonovalo v našej spoločnosti slovami aj činmi, so sloganom tohto roka „Dobrovoľníci menia svet“.

Kontakt: Bc. Juliana Hajduková, koordinátorka PDC, Ul. 17. Novembra 11 - 08001 Prešov
051/ 7711676 begin_of_the_skype_highlighting 051/ 7711676 end_of_the_skype_highlighting; 0908/217080 begin_of_the_skype_highlighting 0908/217080 end_of_the_skype_highlighting, pdcoz11@gmail.com


Garant
 • MINISTERSTVO ŠKOLSTVA SLOVENSKEJ REPUBLIKY
Koordinátor
 • iuventa
2022
<< janur >>
Po Ut St Št Pi So Ne
27 28 29 30 31 01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 01 02 03 04 05 06
 Udalosti
 • Žiadne udalosti.
 
PARTNERI
 • EURO INFO - Slovensko
 • EUROPSKA KOMISIA - Zastúpenie na Slovensku
 • EURÓPSKY PARLAMENT - Zastúpenie na Slovensku
 • C.A.R.D.O.