Dobrovolníctvo

Dni dobrovoľníctva v Žiari nad Hronom

tvrtok, 13.08.2020

Do Dní dobrovoľníctva sa tento rok zapojila aj Základná škola v Žiari nad Hronom. O svojich aktivitách nám napísali, a tak sa aj vy môžete dozvedieť viac o tom, ako to v Žiari počas DD 2011 vyzeralo a prípadne sa inšpirovať pre ďalší ročník.

Napísali nám:

"Naša škola sa snaží už takmer rok intenzívne spolupracovať s mimovládnymi organizáciami a IUVENTOU – Slovenským inštitútom mládeže. Keďže je tento rok vyhlásený za Európsky rok dobrovoľníctva, oveľa intenzívnejšie sa zapájame do dobrovoľníckych aktivít. Dni dobrovoľníctva sa uskutočnili na Slovensku po tretí krát a naša škola sa ich zúčastnila po prvýkrát. Chceme byť našim žiakom dobrým príkladom. Chceli sme im ukázať, že pomáhať bez nároku na odmenu môže každý.

Ako býva už zvykom, škola organizuje veľké akcie. To znamená, že do Dní dobrovoľníctva sa zapojila úplne celá škola t.j. 557 žiakov a 49 učiteľom, spevácky zbor seniorov(20), centrum dobrovoľníctva INEX a mimovládna organizácia INTEGRA.

Začali sme otvorením o ôsmej a do školy sme prišli na vyhodnotenie o pol dvanástej. Každý ročník išiel pomáhať inam. Mali sme zastúpenie v nemocnici, v Dome dôchodcov, v útulku, v materskom centre Mravenisko, na všetkých detských ihriskách, v parku v starom Žiari, v Doméne, v mestskom úrade a na námestí. Pri vyhodnotení nám pomohol spevácky zbor seniorov v Žiari nad Hronom. Mimovládna organizácia INTEGRA pripravila program pre deti v školskom klube. Deti sa naučili africký tanec, ktorý ich učil pravý Afričan Bennet, vyrábali futbalovú loptu a koberček. Pre deti z druhého stupňa sme pripravili workshop o dobrovoľníctve v spolupráci s organizáciou INEX (Slovák, Talianka Ukrajinka). O tretej do 3:40 sme sa spojili cez skype s Bruselom a eurokomisárom pánom Marošom Šefčovičom, ktorý je komisár pre medziinštitucionálne vzťahy. Trpezlivo odpovedal na zvedavé otázky detí a vyzdvihol aktivity našej školy.

Dobrovoľníctvo, to je spôsob práca a pomoci bez nároku na odmenu. Ako vyjadruje logo, Staň sa dobrovoľníkom. Zmena je v tvojich rukách., rozhodli sme sa pre zmenu. Rozhodli sme urobiť osvetu dobrovoľníctva po celom Žiari nad Hronom, každej vekovej kategórii. Boli sme jednoducho všade.

Cieľom podujatia bolo ukázať nielen deťom , ale i dospelým, že pomáhať je pekné a zábavné. Celá spoločnosť je poprepájaná. Nielen ja môžem niekomu pomôcť, ale aj niekto iný pomôže mne. Zmena je v našich rukách. My sme inštitúcia, ktorá vzdeláva a vychováva našich budúcich občanov. Musíme byť dobrým príkladom."

ZS_Ziar

Ankety sa zúčastnilo 24 respondentov.

Zdroj: ZŠ Žiar nad Hronom


Garant
  • MINISTERSTVO ŠKOLSTVA SLOVENSKEJ REPUBLIKY
Koordinátor
  • iuventa
2020
<< august >>
Po Ut St Št Pi So Ne
27 28 29 30 31 01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 01 02 03 04 05 06
 Udalosti
  • Žiadne udalosti.
 
PARTNERI
  • EURO INFO - Slovensko
  • EUROPSKA KOMISIA - Zastúpenie na Slovensku
  • EURÓPSKY PARLAMENT - Zastúpenie na Slovensku
  • C.A.R.D.O.